| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$108M | $8M | $14M | -1437.4% | -871.8% |
| Op. Income | -$125M | -$6M | -$3M | -1971.5% | -3554.8% |
| Gross Margin | 111.8% | -39.5% | 2.9% | 151.3pp | 108.9pp |
| Net Margin | 116.2% | -75.0% | -24.5% | 191.2pp | 140.7pp |
| EPS (Diluted) | $-2.67 | $-0.13 | $-0.07 | -1953.8% | -3603.2% |
| Free Cash Flow | $165M | $39M | $83M | 320.8% | 99.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$108M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | -$121M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | -$58.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$125M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$125M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$125M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$125M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$125M |
| EBITDA | -$125M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$125M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $252M |
| Change in Working Capital | $39M |
| OPERATING CASH FLOW | $165M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$737M |
| Sales/Maturities of Investments | $93M |
| Other Investing Activities | $644M |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$238M |
| Common Stock Repurchased | -$660.0K |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | -$462.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$256M |
| FREE CASH FLOW | $165M |
| Net Change in Cash | -$91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $675M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $745M |
| TOTAL LIABILITIES | $748M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$713M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $868M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $868M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $675M |
| Net Debt | $622M |