| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $315.6K | — | -100.0% |
| Op. Income | -$57M | -$14M | -$9M | -303.3% | -523.0% |
| EPS (Diluted) | $-1.77 | $-0.36 | $-0.38 | -396.4% | -363.3% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$10M | -$7M | -94.1% | -168.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | -$57M |
| Interest Income | $42.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$58M |
| Income Tax Expense | $157.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $80.2K |
| EBIT | -$57M |
| EBITDA | -$57M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$58M |
| Depreciation & Amortization | $80.2K |
| Stock-Based Compensation | $184.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $48M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$34.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $121M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | $98M |