| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $485.0K | 12.5% | 135.3% |
| Op. Income | -$15M | -$12M | -$24M | -26.5% | 34.4% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | -2904.9% | 0.0pp | 3004.9pp |
| Net Margin | -1339.2% | -1175.9% | -4755.7% | -163.2pp | 3416.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.05 | $-0.10 | 13.8% | 58.4% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$13M | -$22M | 19.5% | 51.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$15M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $169.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $578.0K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $578.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $959.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$513.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$513.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $45.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $45.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $302.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $41M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $545.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $328M |
| Retained Earnings | -$313M |
| Treasury Stock | -$48.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $28.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $41M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$9M |