| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | $70M | $73M | 7.5% | 3.2% |
| Op. Income | $33M | $33M | $22M | -0.1% | 50.9% |
| Gross Margin | 95.6% | 96.7% | 80.8% | -1.1pp | 14.8pp |
| Net Margin | 37.8% | 38.7% | 24.2% | -0.9pp | 13.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.20 | $1.14 | $0.75 | 5.3% | 60.0% |
| Free Cash Flow | $25M | $35M | -$11M | -27.1% | 326.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $60M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $60M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $651.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$201.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | -$118M |
| Sales/Maturities of Investments | $61M |
| Other Investing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$86M |
| Net Debt Issuance | -$62.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $416M |
| NET CASH FROM FINANCING | $413M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $354M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $706M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $142M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $34M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $5.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $84M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.5B |
| TOTAL ASSETS | $7.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.7B |
| Long-Term Debt | $414M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $414M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.1B |
| Common Stock | $119M |
| Additional Paid-In Capital | $242M |
| Retained Earnings | $364M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $730M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $730M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.9B |
| Total Debt | $467M |
| Net Debt | -$238M |