| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$556.0K | -$188.0K | -$53.9K | -195.7% | -931.3% |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.07 | $-0.03 | -50.9% | 202.8% |
| Free Cash Flow | -$159.7K | -$199.9K | -$41.8K | 20.1% | -281.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $599.6K |
| GROSS PROFIT | -$600.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $408.0K |
| Other Expenses | -$119.0K |
| Operating Expenses | $289.0K |
| Cost & Expenses | $555.7K |
| OPERATING INCOME | -$556.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$85.3K |
| Income Tax Expense | -$853.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $253.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $253.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $253.7K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $186.2K |
| EBITDA | $186.2K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $253.7K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$651.8K |
| Change in Working Capital | $286.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$159.7K |
| Capital Expenditure | -$4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $664.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $664.6K |
| Net Debt Issuance | $4.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$675.8K |
| FREE CASH FLOW | -$159.7K |
| Net Change in Cash | -$111.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $367.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $67.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $434.3K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $46M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $61M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $331.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $816.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $59M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$636.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $61M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$367.3K |