| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134M | -$26M | — | 608.0% | — |
| Op. Income | -$93M | $19M | — | -580.5% | — |
| Gross Margin | 78.2% | 217.6% | — | -139.5pp | — |
| Net Margin | -10.9% | -67.3% | — | 56.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $0.11 | — | -291.8% | — |
| Free Cash Flow | $121M | $219M | — | -44.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $197M |
| Operating Expenses | $197M |
| Cost & Expenses | $226M |
| OPERATING INCOME | -$93M |
| Interest Income | $130M |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | $37M |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | -$7M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $411.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $411.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $504 |
| Other Non-Cash Items | $67M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $121M |
| Capital Expenditure | -$42.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2.0B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.7B |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$362M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$8.8K |
| Common Dividends Paid | -$34M |
| Other Financing Activities | $561M |
| NET CASH FROM FINANCING | $527M |
| FREE CASH FLOW | $121M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $380M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.5B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | -$32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31.7K |
| TOTAL ASSETS | $14.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $10.3B |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $4M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $2.4B |
| TOTAL EQUITY | $4.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.4B |
| Total Debt | $9.0B |
| Net Debt | $7.9B |