| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | $35M | -12.0% | -86.4% |
| Op. Income | -$21M | -$20M | $9M | -4.5% | -337.1% |
| Gross Margin | 100.0% | 11.6% | 90.7% | 88.4pp | 9.3pp |
| Net Margin | -291.4% | -287.3% | 19.3% | -4.1pp | -310.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.16 | $0.07 | 12.5% | -292.3% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$7M | -$20M | -38.0% | 53.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | -$846.0K |
| Change in Working Capital | -$9.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$107.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$26M |
| Sales/Maturities of Investments | $31M |
| Other Investing Activities | -$800.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$496.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$496.0K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $71M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $95M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $84M |
| Intangible Assets | $155M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $280M |
| TOTAL ASSETS | $375M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $862.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $354M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $50.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $315M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $315M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $375M |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | $9M |