| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $216.3K | $40.3K | $0 | 436.2% | — |
| Op. Income | -$6M | -$4M | -$2M | -46.2% | -159.7% |
| Gross Margin | 71.9% | -1156.5% | — | 1228.4pp | — |
| Net Margin | -3064.3% | -11514.5% | — | 8450.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.23 | $-0.13 | -30.0% | -136.4% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$2M | -$3M | -254.7% | -95.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $216.3K |
| Cost of Revenue | $60.8K |
| GROSS PROFIT | $155.5K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $463.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$4.7K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $4.7K |
| Interest Expense | $380.0K |
| Other Income/Expenses | -$375.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $29.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $438.4K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $438.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $340.2K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$182.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$122.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$244.4K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $145.7K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $125.0K |
| Tax Assets | $56.3K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $152M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $50.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $207M |
| Retained Earnings | -$91M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $152M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$102M |