| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$2M | 9.4% | -28.6% |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.01 | $-0.14 | -1179.1% | 8.3% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$2M | -105.3% | -95.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $416.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $539.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $22.2K |
| Interest Expense | $392.8K |
| Other Income/Expenses | -$370.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $15.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $149.7K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $149.7K |
| Stock-Based Compensation | $230.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $477.0K |
| Change in Working Capital | $510.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$147.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $29M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $26M |