| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $4M | $2M | 18.8% | 143.2% |
| Op. Income | -$6M | -$4M | -$4M | -54.1% | -71.8% |
| Gross Margin | -1.5% | -2.9% | 1.4% | 1.4pp | -2.9pp |
| Net Margin | -129.5% | -99.6% | -182.9% | -29.8pp | 53.4pp |
| EPS (Diluted) | $-4.75 | $-3.08 | $-2.80 | -54.2% | -69.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$4M | 17.2% | 35.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | -$71.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $25.6K |
| Interest Expense | $39.4K |
| Other Income/Expenses | -$13.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $492.5K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $492.5K |
| Stock-Based Compensation | $266.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $4.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$16.3K |
| Acquisitions (Net) | -$321.2K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $319.5K |
| Other Investing Activities | $321.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $303.2K |
| Net Debt Issuance | -$198.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$198.3K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $766.7K |
| Inventory | $151.2K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $52.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $987.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $2.7K |
| Additional Paid-In Capital | $41M |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$44.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $1M |