| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $6M | $4M | 0.5% | 50.6% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$4M | 25.4% | 60.4% |
| Gross Margin | 5.7% | 7.9% | -2.9% | -2.2pp | 8.5pp |
| Net Margin | -36.1% | -40.3% | -99.6% | 4.1pp | 63.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.46 | $-1.78 | $-3.08 | 18.0% | 52.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$3M | -11.2% | 51.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $349.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $278.4K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $9.1K |
| Interest Expense | $622.8K |
| Other Income/Expenses | -$613.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $334.9K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $334.9K |
| Stock-Based Compensation | $158.4K |
| Deferred Income Tax | -$158.4K |
| Other Non-Cash Items | $683.9K |
| Change in Working Capital | -$332.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $586.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $586.8K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$954.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $405.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $183.3K |
| Other Current Assets | $357.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $742.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $882.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $396 |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $5M |