| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | 17.1% | 53.8% |
| Op. Income | -$3M | -$4M | -$1M | 10.5% | -164.6% |
| Gross Margin | 0.7% | 1.4% | 8.4% | -0.7pp | -7.7pp |
| Net Margin | -139.6% | -182.9% | -88.6% | 43.3pp | -51.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.48 | $-2.80 | $-1.55 | 11.4% | -60.0% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$4M | -$929.4K | 12.1% | -287.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $15.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $12.3K |
| Interest Expense | $9.0K |
| Other Income/Expenses | $3.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $337.7K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $337.7K |
| Stock-Based Compensation | $470.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16.7K |
| Change in Working Capital | $111.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$321.3K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $933.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $933.3K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $229.6K |
| Inventory | $70.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $146.8K |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $735.3K |
| Short-Term Debt | $577.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $831.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $2.6K |
| Additional Paid-In Capital | $40M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$52.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$8M |