| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $2M | $1M | 72.7% | 144.8% |
| Op. Income | -$834.6K | -$4M | -$298.9K | 76.4% | -179.2% |
| Gross Margin | 22.4% | 18.7% | 29.9% | 3.7pp | -7.5pp |
| Net Margin | -23.8% | -170.9% | -55.0% | 147.1pp | 31.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.56 | $-0.82 | 83.1% | 88.5% |
| Free Cash Flow | -$936.6K | -$1M | -$460.2K | 23.7% | -103.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $801.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $99.6K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$834.6K |
| Interest Income | $5.0K |
| Interest Expense | $3.2K |
| Other Income/Expenses | -$15.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$850.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$850.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$850.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$850.1K |
| D&A | $108.4K |
| EBIT | -$846.8K |
| EBITDA | -$738.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$850.1K |
| Depreciation & Amortization | $108.4K |
| Stock-Based Compensation | $34.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$161.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$868.6K |
| Capital Expenditure | -$68.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68.0K |
| Net Debt Issuance | $3.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$936.6K |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $512.3K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $458.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $68.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $120.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $316.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $219.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $219.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $929 |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $350.7K |
| Net Debt | -$22M |