| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32.5K | $36.9K | — | -11.9% | — |
| Op. Income | -$409.9K | -$736.4K | — | 44.3% | — |
| Gross Margin | 59.6% | 86.0% | — | -26.5pp | — |
| Net Margin | -1406.9% | -2052.3% | — | 645.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.22 | — | 50.0% | — |
| Free Cash Flow | -$450.3K | -$284.6K | — | -58.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32.5K |
| Cost of Revenue | $13.1K |
| GROSS PROFIT | $19.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4.3K |
| General & Administrative | $81.2K |
| SG&A Expenses | $85.5K |
| Other Expenses | $343.8K |
| Operating Expenses | $429.3K |
| Cost & Expenses | $442.4K |
| OPERATING INCOME | -$409.9K |
| Interest Income | $18.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$47.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$457.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$457.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$457.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$457.3K |
| D&A | $124 |
| EBIT | -$372.9K |
| EBITDA | -$372.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$457.3K |
| Depreciation & Amortization | $124 |
| Stock-Based Compensation | -$378.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $430.2K |
| Change in Working Capital | -$43.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$449.7K |
| Capital Expenditure | -$648 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$648 |
| Net Debt Issuance | -$15.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $330.6K |
| FREE CASH FLOW | -$450.3K |
| Net Change in Cash | -$119.7K |