| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30.6K | $38.4K | $323.3K | -20.5% | -90.5% |
| Op. Income | -$779.4K | -$719.6K | -$375.1K | -8.3% | -107.8% |
| Gross Margin | 76.7% | 82.1% | 85.8% | -5.4pp | -9.0pp |
| Net Margin | -2449.0% | -1899.0% | -121.6% | -550.0pp | -2327.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.10 | $-0.06 | 2.6% | -72.4% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$906.5K | -$203.3K | -50.6% | -571.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30.6K |
| Cost of Revenue | $7.1K |
| GROSS PROFIT | $23.4K |
| R&D Expenses | $65.8K |
| Selling & Marketing | $2.8K |
| General & Administrative | $158.6K |
| SG&A Expenses | $161.4K |
| Other Expenses | $575.6K |
| Operating Expenses | $802.9K |
| Cost & Expenses | $810.0K |
| OPERATING INCOME | -$779.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8.8K |
| Other Income/Expenses | $31.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$748.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$748.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$748.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$748.4K |
| D&A | $794 |
| EBIT | -$779.4K |
| EBITDA | -$778.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$748.4K |
| Depreciation & Amortization | $794 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$37.4K |
| Change in Working Capital | -$529.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$50.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$200.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$200.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $12.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $175.0K |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $3.5K |
| Inventory | $158.3K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $5.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $49.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $54.7K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $54.8K |
| Short-Term Debt | $500.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $336.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $7.3K |
| Additional Paid-In Capital | $78M |
| Retained Earnings | -$73M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $41.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $543.0K |
| Net Debt | $368.1K |