| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $524.0K | -11.4% | 106.5% |
| Op. Income | -$1M | -$612.0K | -$781.0K | -99.2% | -56.1% |
| Gross Margin | 14.6% | 28.2% | 6.9% | -13.6pp | 7.7pp |
| Net Margin | -101.5% | -45.0% | -123.7% | -56.4pp | 22.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.10 | $-0.09 | -97.5% | -105.9% |
| Free Cash Flow | -$672.0K | -$1M | -$657.0K | 37.8% | -2.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $924.0K |
| GROSS PROFIT | $158.0K |
| R&D Expenses | $13.0K |
| Selling & Marketing | $182.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $144.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | $32.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $340.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$845.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $123.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$167.0K |
| Change in Working Capital | $555.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$587.0K |
| Capital Expenditure | -$85.0K |
| Acquisitions (Net) | -$547.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $359.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$273.0K |
| Net Debt Issuance | $469.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$175.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $294.0K |
| FREE CASH FLOW | -$672.0K |
| Net Change in Cash | -$566.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $633.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $336.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $326.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $325.0K |
| Deferred Revenue | $20.0K |
| Other Current Liabilities | $677.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $513.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $469.0K |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $98.0K |