| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101.0K | $242.0K | $176.0K | -58.3% | -42.6% |
| Op. Income | -$676.0K | -$535.0K | -$313.0K | -26.4% | -116.0% |
| Gross Margin | -136.6% | -11.2% | -21.0% | -125.5pp | -115.6pp |
| Net Margin | -674.3% | -225.2% | -177.3% | -449.1pp | -497.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.10 | $-0.06 | -22.6% | -113.9% |
| Free Cash Flow | -$583.0K | -$474.0K | -$387.0K | -23.0% | -50.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101.0K |
| Cost of Revenue | $239.0K |
| GROSS PROFIT | -$138.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $538.0K |
| Operating Expenses | $538.0K |
| Cost & Expenses | $777.0K |
| OPERATING INCOME | -$676.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | -$5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$681.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$681.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$681.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$681.0K |
| D&A | $12.5K |
| EBIT | -$676.0K |
| EBITDA | -$663.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$681.0K |
| Depreciation & Amortization | -$20.0K |
| Stock-Based Compensation | $45.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3.0K |
| Change in Working Capital | $230.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$423.0K |
| Capital Expenditure | -$160.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$160.0K |
| Net Debt Issuance | $103.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $458.0K |
| FREE CASH FLOW | -$583.0K |
| Net Change in Cash | -$125.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $73.0K |
| Inventory | $233.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $363.0K |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $311.0K |
| Intangible Assets | $47.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $178.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $658.0K |
| Short-Term Debt | $216.0K |
| Deferred Revenue | $38.0K |
| Other Current Liabilities | $170.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $256.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $854.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $99.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $71.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $71.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |