| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $1M | $1M | 104.2% | 140.8% |
| Op. Income | -$788.0K | -$1M | -$612.0K | 25.2% | -28.8% |
| Gross Margin | 43.6% | 28.5% | 28.2% | 15.1pp | 15.4pp |
| Net Margin | -23.6% | -61.5% | -45.0% | 37.9pp | 21.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.14 | $-0.10 | 21.4% | -14.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$909.0K | -$1M | -35.2% | -13.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $997.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $65.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$788.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20.0K |
| Other Income/Expenses | $34.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$754.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$754.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$693.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$693.0K |
| D&A | $184.0K |
| EBIT | -$734.0K |
| EBITDA | -$550.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$693.0K |
| Depreciation & Amortization | $184.0K |
| Stock-Based Compensation | $153.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$69.0K |
| Change in Working Capital | -$791.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$13.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $5.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.0K |
| Net Debt Issuance | $305.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$95.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$10.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $894.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $814.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $839.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $428.0K |
| Deferred Revenue | $179.0K |
| Other Current Liabilities | $514.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $626.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $299.0K |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |