| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $620.0K | $561.0K | 88.2% | 108.0% |
| Op. Income | -$762.0K | -$883.0K | -$718.0K | 13.7% | -6.1% |
| Gross Margin | 14.7% | -9.2% | 18.0% | 23.9pp | -3.3pp |
| Net Margin | -59.6% | -131.3% | -184.5% | 71.7pp | 124.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.15 | $-0.19 | 20.0% | 36.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$797.0K | -$729.0K | -73.4% | -89.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $995.0K |
| GROSS PROFIT | $172.0K |
| R&D Expenses | $55.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $879.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $934.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$762.0K |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $9.0K |
| Other Income/Expenses | $120.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$642.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$642.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$695.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$695.0K |
| D&A | $37.0K |
| EBIT | -$633.0K |
| EBITDA | -$596.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$695.0K |
| Depreciation & Amortization | -$12.0K |
| Stock-Based Compensation | $29.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $180.0K |
| Change in Working Capital | -$719.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$165.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$1.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $612.0K |
| Net Receivables | $950.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $311.0K |
| Intangible Assets | $13.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $15.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $231.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $265.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $560.0K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$1M |