| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $561.0K | $396.0K | $417.0K | 41.7% | 34.5% |
| Op. Income | -$718.0K | -$812.0K | -$553.0K | 11.6% | -29.8% |
| Gross Margin | 18.0% | -5.6% | 1.0% | 23.6pp | 17.0pp |
| Net Margin | -184.5% | -463.6% | -198.1% | 279.1pp | 13.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.33 | $-0.15 | 42.4% | -26.7% |
| Free Cash Flow | -$729.0K | -$797.0K | -$688.0K | 8.5% | -6.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $561.0K |
| Cost of Revenue | $460.0K |
| GROSS PROFIT | $101.0K |
| R&D Expenses | $111.0K |
| Selling & Marketing | $80.0K |
| General & Administrative | $573.0K |
| SG&A Expenses | $653.0K |
| Other Expenses | $55.0K |
| Operating Expenses | $819.0K |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$718.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $348.0K |
| Other Income/Expenses | -$317.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $29.0K |
| EBIT | -$687.0K |
| EBITDA | -$658.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $28.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $405.0K |
| Change in Working Capital | -$96.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$698.0K |
| Capital Expenditure | -$31.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$729.0K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $300.0K |
| Inventory | $381.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $311.0K |
| Intangible Assets | $26.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $113.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $522.0K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $426.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $263.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$1M |