| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $813.0K | $350.0K | $47.0K | 132.3% | 1629.8% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$650.0K | 4.2% | -84.9% |
| Gross Margin | 60.1% | 58.9% | 31.9% | 1.3pp | 28.2pp |
| Net Margin | -142.1% | -340.9% | -1429.8% | 198.8pp | 1287.7pp |
| EPS (Diluted) | $-23.74 | $-24.52 | $-18.61 | 3.2% | -27.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$130.0K | -4.9% | -896.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $813.0K |
| Cost of Revenue | $324.0K |
| GROSS PROFIT | $489.0K |
| R&D Expenses | $207.0K |
| Selling & Marketing | $191.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $47.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $47.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $42.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$24 |
| EPS Diluted | -$24 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $47.0K |
| Stock-Based Compensation | $86.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $41.0K |
| Change in Working Capital | -$209.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$105.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $21.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$84.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$23.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $157.0K |
| Inventory | $477.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $554.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $76.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $635.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $437.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $54.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $523.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $59.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $76.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $599.0K |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $49.0K |
| Net Debt | -$3M |