| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $190.0K | — | $200.0K | — | -5.0% |
| Op. Income | -$3M | — | -$294.0K | — | -875.2% |
| Gross Margin | 42.1% | — | 42.0% | — | 0.1pp |
| Net Margin | -1844.7% | — | -151.0% | — | -1693.7pp |
| EPS (Diluted) | $-100.78 | — | $-9.88 | — | -920.0% |
| Free Cash Flow | -$860.0K | — | -$171.0K | — | -402.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $190.0K |
| Cost of Revenue | $110.0K |
| GROSS PROFIT | $80.0K |
| R&D Expenses | $73.0K |
| Selling & Marketing | $283.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $64.0K |
| Other Income/Expenses | -$638.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $11.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$101 |
| EPS Diluted | -$101 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $11.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $572.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$785.0K |
| Capital Expenditure | -$75.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$75.0K |
| Net Debt Issuance | $150.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $277.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $847.0K |
| FREE CASH FLOW | -$860.0K |
| Net Change in Cash | -$13.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $147.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2.0K |
| Inventory | $142.0K |
| Other Current Assets | $24.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $331.0K |
| PP&E (Net) | $144.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $235.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $379.0K |
| TOTAL ASSETS | $710.0K |
| Account Payables | $97.0K |
| Short-Term Debt | $921.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $36.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $420.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $426.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $108.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $710.0K |
| Total Debt | $944.0K |
| Net Debt | $797.0K |