| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $9M | $11M | -19.2% | -33.4% |
| Op. Income | $5M | $5M | $7M | -14.0% | -35.9% |
| Gross Margin | 77.6% | 76.5% | 77.6% | 1.1pp | -0.0pp |
| Net Margin | 66.2% | 49.9% | 56.8% | 16.4pp | 9.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $0.91 | $1.26 | 7.7% | -22.2% |
| Free Cash Flow | $5M | $5M | $6M | 6.5% | -11.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $683.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $230.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $914.1K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $512.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $512.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $407.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $77.9K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $683.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $230.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $914.1K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $512.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $512.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $407.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $77.9K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $55.1K |
| Stock-Based Compensation | $106.3K |
| Deferred Income Tax | -$655.6K |
| Other Non-Cash Items | -$202.9K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$12.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $40M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $43M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $244.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $961.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $260.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $48.3K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | $48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $66M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $66M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $438.1K |
| Net Debt | -$7M |