| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $415M | $22M | -79.7% | 283.0% |
| Op. Income | -$134M | $161M | -$126M | -183.2% | -6.7% |
| Gross Margin | 28.3% | 88.9% | -348.4% | -60.6pp | 376.6pp |
| Net Margin | -143.5% | 39.1% | -592.7% | -182.6pp | 449.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.76 | $0.99 | $-1.26 | -176.8% | 39.7% |
| Free Cash Flow | -$147M | $311M | -$58M | -147.2% | -152.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $87M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | -$134M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$122M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$121M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$118M |
| EBITDA | -$105M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$121M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$52M |
| OPERATING CASH FLOW | -$145M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$72M |
| Sales/Maturities of Investments | $106M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $32M |
| Net Debt Issuance | -$512.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $415.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$97.0K |
| FREE CASH FLOW | -$147M |
| Net Change in Cash | -$107M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $574M |
| Short-Term Investments | $336M |
| Net Receivables | $95M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $91M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $451M |
| Goodwill | $127M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $609M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $613M |
| Other Current Liabilities | $282M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $169M |
| Deferred Revenue NC | $515M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $319M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$4.9B |
| Treasury Stock | -$95M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$526M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$526M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $233M |
| Net Debt | -$340M |