| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | — | — | — | — |
| Op. Income | $7M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 57.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 19.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.90 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$663.7K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $195.1K |
| Interest Expense | $626.7K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $122.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $195.1K |
| Interest Expense | $626.7K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $122.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $837.6K |
| Deferred Income Tax | $823.7K |
| Other Non-Cash Items | $192.2K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$879.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$35.5K |
| Common Dividends Paid | -$178.5K |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$663.7K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $825.6K |
| Other Current Assets | $4.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $411.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $743.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $25.5K |
| Additional Paid-In Capital | $75M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | -$35.7K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$318.7K |