| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188.8K | $83.5K | $97.0K | 126.1% | 94.5% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | 12.0% | -49.7% |
| Gross Margin | 8.1% | -1085.4% | -673.5% | 1093.5pp | 681.6pp |
| Net Margin | -1048.1% | -5506.1% | -1348.0% | 4458.0pp | 299.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.56 | $-2.80 | $-2.45 | 44.5% | 36.5% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$1M | 41.3% | 1.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188.8K |
| Cost of Revenue | $173.6K |
| GROSS PROFIT | $15.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $403.4K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $276.3K |
| Other Income/Expenses | -$35.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $8.9K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $287.6K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $287.6K |
| Stock-Based Compensation | $16.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $548.8K |
| Change in Working Capital | -$16.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$169.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$169.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$519.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $5.3K |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $972.9K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $154.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $1.3K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |