| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$35.6K | -$52.1K | — | 31.6% | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.01 | — | 31.4% | — |
| Free Cash Flow | -$45.1K | -$55.2K | — | 18.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $35.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35.6K |
| Cost & Expenses | $35.6K |
| OPERATING INCOME | -$35.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$35.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$35.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35.6K |
| D&A | $35.6K |
| EBIT | -$35.6K |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35.6K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $229 |
| Change in Working Capital | -$9.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$45.1K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$229 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6.8K |
| FREE CASH FLOW | -$45.1K |
| Net Change in Cash | -$38.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $237 |
| Inventory | $28.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34.5K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $34.5K |
| Account Payables | $16.1K |
| Short-Term Debt | $17.6K |
| Deferred Revenue | -$16.1K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33.7K |
| Long-Term Debt | $275 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $275 |
| TOTAL LIABILITIES | $34.0K |
| Common Stock | $22.4K |
| Additional Paid-In Capital | $90.7K |
| Retained Earnings | -$113.9K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $481 |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $481 |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $34.5K |
| Total Debt | $17.8K |
| Net Debt | $11.6K |