| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $703M | $707M | — | -0.7% | — |
| Op. Income | $23M | $16M | — | 42.1% | — |
| Gross Margin | 16.8% | 16.0% | — | 0.8pp | — |
| Net Margin | 2.0% | 1.4% | — | 0.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.33 | $0.23 | — | 43.5% | — |
| Free Cash Flow | -$35M | -$42M | — | 18.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $703M |
| Cost of Revenue | $585M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $680M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $335.0K |
| Interest Expense | $628.0K |
| Other Income/Expenses | -$293.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $703M |
| Cost of Revenue | $585M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $680M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $335.0K |
| Interest Expense | $628.0K |
| Other Income/Expenses | -$293.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $19.0K |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$636.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $676.0K |
| Other Investing Activities | $40.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $909.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $224M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $245M |
| Inventory | $59M |
| Other Current Assets | $60M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $549M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $148M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $246M |
| TOTAL ASSETS | $795M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $206M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $485M |
| Long-Term Debt | $104M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $136M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $240M |
| TOTAL LIABILITIES | $725M |
| Common Stock | $277.0K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | $274M |
| Treasury Stock | -$212M |
| Accum. Other Comp. Income | -$199M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $70M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $795M |
| Total Debt | $104M |
| Net Debt | -$119M |