| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.3B | — | $2.2B | — | 4.5% |
| Op. Income | $56M | — | $67M | — | -16.7% |
| Gross Margin | 17.4% | — | 17.7% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 1.4% | — | 1.9% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.63 | — | $0.78 | — | -19.2% |
| Free Cash Flow | $23M | — | $73M | — | -68.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $393M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $274M |
| SG&A Expenses | $313M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $334M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $158.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.3B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $393M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $274M |
| SG&A Expenses | $313M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $334M |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $158.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $57.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$30M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $226M |
| Short-Term Investments | $46M |
| Net Receivables | $210M |
| Inventory | $71M |
| Other Current Assets | $72M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $565M |
| PP&E (Net) | $86M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $86M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $201M |
| TOTAL ASSETS | $767M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $181M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $437M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $77M |
| TOTAL LIABILITIES | $513M |
| Common Stock | $308.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $256M |
| Treasury Stock | -$139M |
| Accum. Other Comp. Income | $29.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $253M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $253M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $767M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$226M |