| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.2B | — | $2.0B | — | 9.2% |
| Op. Income | $67M | — | $57M | — | 17.8% |
| Gross Margin | 17.7% | — | 17.8% | — | -0.1pp |
| Net Margin | 1.9% | — | 1.5% | — | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.78 | — | $0.58 | — | 34.5% |
| Free Cash Flow | $73M | — | $42M | — | 72.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.2B |
| Cost of Revenue | $1.8B |
| GROSS PROFIT | $382M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $256M |
| SG&A Expenses | $292M |
| Other Expenses | $187.0K |
| Operating Expenses | $311M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $609.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $796.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $68M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $87M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.2B |
| Cost of Revenue | $1.8B |
| GROSS PROFIT | $382M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $256M |
| SG&A Expenses | $292M |
| Other Expenses | $187.0K |
| Operating Expenses | $311M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $609.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $796.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $68M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $87M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $91M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $69M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$55M |
| FREE CASH FLOW | $73M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $265M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $190M |
| Inventory | $70M |
| Other Current Assets | $64M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $551M |
| PP&E (Net) | $94M |
| Goodwill | $17M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $69M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $199M |
| TOTAL ASSETS | $750M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $436M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $74M |
| TOTAL LIABILITIES | $509M |
| Common Stock | $308.0K |
| Additional Paid-In Capital | $133M |
| Retained Earnings | $241M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | $16.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $241M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $241M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $750M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$265M |