| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | — | $1.6B | — | 9.8% |
| Op. Income | $65M | — | $62M | — | 4.4% |
| Gross Margin | 19.9% | — | 19.5% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 2.7% | — | 3.0% | — | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.90 | — | $0.87 | — | 3.4% |
| Free Cash Flow | $91M | — | $62M | — | 46.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $344M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $246M |
| SG&A Expenses | $263M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $279M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $65M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $344M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $246M |
| SG&A Expenses | $263M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $279M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $65M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $46M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $41M |
| OPERATING CASH FLOW | $118M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $4M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $67M |
| NET CASH FROM INVESTING | $44M |
| Net Debt Issuance | -$629.0K |
| Common Stock Repurchased | -$38M |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $91M |
| Net Change in Cash | $116M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $252M |
| Short-Term Investments | $225.0K |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $65M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $450M |
| PP&E (Net) | $89M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $167M |
| TOTAL ASSETS | $617M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $537.0K |
| Deferred Revenue | $210M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $351M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $408M |
| Common Stock | $309.0K |
| Additional Paid-In Capital | $139M |
| Retained Earnings | $217M |
| Treasury Stock | -$148M |
| Accum. Other Comp. Income | -$134M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $208M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $208M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $617M |
| Total Debt | $537.0K |
| Net Debt | -$252M |