| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | $1.5B | $1.2B | 0.7% | 26.4% |
| Op. Income | $23M | $41M | $14M | -43.6% | 68.4% |
| Gross Margin | 14.1% | 13.0% | 13.8% | 1.1pp | 0.3pp |
| Net Margin | 0.9% | 1.4% | 0.6% | -0.5pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.38 | $0.59 | $0.18 | -35.6% | 111.1% |
| Free Cash Flow | -$162M | $218M | -$50M | -174.2% | -223.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $208M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $178M |
| SG&A Expenses | $178M |
| Other Expenses | -$315.0K |
| Operating Expenses | $178M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $431.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.3B |
| GROSS PROFIT | $208M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $178M |
| SG&A Expenses | $178M |
| Other Expenses | -$315.0K |
| Operating Expenses | $178M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $431.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$573.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$181M |
| OPERATING CASH FLOW | -$152M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$181M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$191M |
| Net Debt Issuance | $328M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $318M |
| FREE CASH FLOW | -$162M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $184M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $241M |
| Other Current Assets | $149M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.0B |
| PP&E (Net) | $79M |
| Goodwill | $128M |
| Intangible Assets | $111M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $50M |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $430M |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $773M |
| Short-Term Debt | $189M |
| Deferred Revenue | $120M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $361M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $418M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $358.0K |
| Additional Paid-In Capital | $309M |
| Retained Earnings | $473M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$49M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $733M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $733M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $376M |
| Net Debt | $192M |