| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5.4B | — | $5.3B | — | 1.1% |
| Op. Income | $127M | — | $131M | — | -3.4% |
| Gross Margin | 13.3% | — | 13.4% | — | -0.1pp |
| Net Margin | 1.4% | — | 1.4% | — | -0.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.98 | — | $1.83 | — | 8.2% |
| Free Cash Flow | $167M | — | $100M | — | 66.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.4B |
| Cost of Revenue | $4.7B |
| GROSS PROFIT | $716M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $551M |
| SG&A Expenses | $584M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $585M |
| Cost & Expenses | $5.2B |
| OPERATING INCOME | $127M |
| Interest Income | $783.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $119M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $132M |
| EBITDA | $170M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.4B |
| Cost of Revenue | $4.7B |
| GROSS PROFIT | $716M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $551M |
| SG&A Expenses | $584M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $585M |
| Cost & Expenses | $5.2B |
| OPERATING INCOME | $127M |
| Interest Income | $783.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $119M |
| Income Tax Expense | $43M |
| Net Income from Continuing Ops | $76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $132M |
| EBITDA | $170M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $76M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $41M |
| OPERATING CASH FLOW | $181M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$44M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$58M |
| Net Debt Issuance | $27M |
| Common Stock Repurchased | -$92M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$83M |
| FREE CASH FLOW | $167M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $188M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.3B |
| Inventory | $172M |
| Other Current Assets | $77M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $88M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $63M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $262M |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $905M |
| Short-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue | $50M |
| Other Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $89M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $239.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $120M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $371.0K |
| Additional Paid-In Capital | $317M |
| Retained Earnings | $409M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$40M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $686M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $686M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $91M |
| Net Debt | -$97M |