| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.8B | — | $4.1B | — | 16.3% |
| Op. Income | $124M | — | $53M | — | 134.5% |
| Gross Margin | 13.4% | — | 13.7% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 1.6% | — | 0.8% | — | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.61 | — | $0.73 | — | 120.5% |
| Free Cash Flow | $80M | — | $108M | — | -25.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.8B |
| Cost of Revenue | $4.2B |
| GROSS PROFIT | $646M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $519M |
| SG&A Expenses | $519M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $519M |
| Cost & Expenses | $4.7B |
| OPERATING INCOME | $124M |
| Interest Income | $714.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $115M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $123M |
| EBITDA | $161M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.8B |
| Cost of Revenue | $4.2B |
| GROSS PROFIT | $646M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $519M |
| SG&A Expenses | $519M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $519M |
| Cost & Expenses | $4.7B |
| OPERATING INCOME | $124M |
| Interest Income | $714.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $115M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $123M |
| EBITDA | $161M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $18M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | $98M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$17M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$797.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18M |
| FREE CASH FLOW | $80M |
| Net Change in Cash | $56M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $124M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.1B |
| Inventory | $157M |
| Other Current Assets | $73M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $141M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $74M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $314M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $882M |
| Short-Term Debt | $997.0K |
| Deferred Revenue | $67M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $92M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $121M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $463.0K |
| Additional Paid-In Capital | $377M |
| Retained Earnings | $149M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $545M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $545M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $93M |
| Net Debt | -$31M |