| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $646.0K | $805.1K | $682.6K | -19.8% | -5.4% |
| Op. Income | -$1M | -$896.3K | -$669.6K | -24.7% | -66.9% |
| Gross Margin | 89.5% | 88.1% | 88.4% | 1.4pp | 1.1pp |
| Net Margin | -346.1% | -270.0% | -222.2% | -76.1pp | -123.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.35 | $-0.18 | -5.7% | -105.6% |
| Free Cash Flow | -$629.7K | -$630.5K | -$978.0K | 0.1% | 35.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $646.0K |
| Cost of Revenue | $67.8K |
| GROSS PROFIT | $578.2K |
| R&D Expenses | $109.8K |
| Selling & Marketing | $78.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $10.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $898.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $428.0K |
| Change in Working Capital | $284.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$625.2K |
| Capital Expenditure | -$4.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5.5K |
| Net Debt Issuance | $78.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $558.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $636.7K |
| FREE CASH FLOW | -$629.7K |
| Net Change in Cash | $6.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $237.2K |
| Inventory | $44.2K |
| Other Current Assets | $21.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $354.1K |
| PP&E (Net) | $171.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $73.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $941.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $61.3K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $38.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |