| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $646.6K | $531.5K | $805.1K | 21.7% | -19.7% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$896.3K | -12.9% | -104.4% |
| Gross Margin | 88.4% | 86.4% | 88.1% | 2.0pp | 0.3pp |
| Net Margin | -328.0% | -999.8% | -270.0% | 671.8pp | -58.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.84 | $-0.35 | 61.9% | 8.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$3M | -$630.5K | 49.1% | -113.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $646.6K |
| Cost of Revenue | $75.1K |
| GROSS PROFIT | $571.6K |
| R&D Expenses | $5.6K |
| Selling & Marketing | $80.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | -$230.8K |
| Interest Expense | $48.2K |
| Other Income/Expenses | -$288.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $10.7K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $10.7K |
| Stock-Based Compensation | $277.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $77.5K |
| Change in Working Capital | $423.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$14.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14.7K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $26.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $3.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $90.5K |
| Inventory | $20.2K |
| Other Current Assets | $215.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $407.8K |
| PP&E (Net) | $432.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $105.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $537.9K |
| TOTAL ASSETS | $945.7K |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $85.8K |
| Other Current Liabilities | $244.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $314.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $6.6K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | -$51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $945.7K |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |