| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $770.3K | $466.8K | — | 65.0% | — |
| Op. Income | -$513.3K | -$841.3K | — | 39.0% | — |
| Gross Margin | 90.2% | 85.1% | — | 5.1pp | — |
| Net Margin | -70.0% | -182.6% | — | 112.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.16 | — | 37.5% | — |
| Free Cash Flow | -$193.9K | -$197.0K | — | 1.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $770.3K |
| Cost of Revenue | $75.2K |
| GROSS PROFIT | $695.1K |
| R&D Expenses | $44.4K |
| Selling & Marketing | $135.9K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$513.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26.1K |
| Other Income/Expenses | -$25.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$539.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$539.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$539.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$727.7K |
| D&A | $8.4K |
| EBIT | -$513.0K |
| EBITDA | -$504.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$539.1K |
| Depreciation & Amortization | $8.4K |
| Stock-Based Compensation | $12.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $221.9K |
| Change in Working Capital | $102.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$193.9K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$41.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$405 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41.4K |
| FREE CASH FLOW | -$193.9K |
| Net Change in Cash | -$235.4K |