| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $12M | $18M | 4.1% | -31.8% |
| Op. Income | -$55M | -$49M | -$40M | -12.5% | -36.5% |
| Gross Margin | -340.7% | -304.6% | -159.1% | -36.2pp | -181.6pp |
| Net Margin | -388.9% | -368.4% | -200.3% | -20.5pp | -188.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.67 | $-0.71 | $-0.68 | 5.6% | 1.5% |
| Free Cash Flow | -$45M | -$42M | -$44M | -6.9% | -2.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | -$43M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | -$55M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $67M |
| OPERATING INCOME | -$55M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$55M |
| EBITDA | -$52M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $38M |
| Purchases of Investments | -$130M |
| Sales/Maturities of Investments | $111M |
| Other Investing Activities | -$38M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $15.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $99M |
| Short-Term Investments | $349M |
| Net Receivables | $800.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $456M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $514M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $48M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $86M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $30M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $50M |
| TOTAL LIABILITIES | $137M |
| Common Stock | $67.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$680M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $344.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $377M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $377M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $514M |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | -$72M |