| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | $56M | $46M | 10.2% | 32.2% |
| Op. Income | $16M | $18M | $12M | -10.3% | 36.4% |
| Gross Margin | 78.5% | 84.1% | 79.1% | -5.6pp | -0.5pp |
| Net Margin | 19.2% | 23.9% | 19.4% | -4.7pp | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.52 | $0.59 | $0.41 | -12.6% | 28.4% |
| Free Cash Flow | -$5M | $16M | -$39M | -129.0% | 88.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $885.0K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $45M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $885.0K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $885.0K |
| Stock-Based Compensation | $327.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$27M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$316.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | -$33M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $50M |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $31M |
| NET CASH FROM FINANCING | $78M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $76M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $141M |
| Short-Term Investments | $429M |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $680M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $2.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.8B |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $144M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.0B |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | $277M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $290M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $290M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $80M |
| Net Debt | -$61M |