| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $135M | $92M | $98M | 46.7% | 36.9% |
| Op. Income | $23M | $9M | $13M | 153.2% | 75.6% |
| Gross Margin | 24.3% | 18.8% | 20.6% | 5.6pp | 3.7pp |
| Net Margin | 15.4% | 8.8% | 13.4% | 6.6pp | 2.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.91 | $1.13 | $1.86 | -357.5% | -256.5% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$20M | $16M | 44.4% | -168.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135M |
| Cost of Revenue | $102M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $251.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $378.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $111M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $747.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135M |
| Cost of Revenue | $102M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $251.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $378.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $111M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $747.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $807.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $496.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $278M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $367M |
| PP&E (Net) | $53M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $87M |
| TOTAL ASSETS | $453M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $74M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $86M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $354M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $35.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $368M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $368M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $453M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$8M |