| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $77M | $79M | 11.0% | 7.7% |
| Op. Income | $6M | $6M | $5M | 1.3% | 21.2% |
| Gross Margin | 16.8% | 17.6% | 16.9% | -0.7pp | -0.1pp |
| Net Margin | 7.1% | 8.6% | 7.0% | -1.4pp | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.85 | $0.92 | $0.77 | -7.6% | 10.4% |
| Free Cash Flow | -$35M | $5M | -$5M | -768.6% | -604.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $407.0K |
| Change in Working Capital | -$42M |
| OPERATING CASH FLOW | -$34M |
| Capital Expenditure | -$659.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $56.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $18.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $18.0K |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $21M |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $228M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $340M |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $78M |
| TOTAL ASSETS | $418M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $669.0K |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | $325M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $14.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $338M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $338M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $418M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$22M |