| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $341M | — | $322M | — | 6.0% |
| Op. Income | $35M | — | $22M | — | 58.3% |
| Gross Margin | 19.8% | — | 17.1% | — | 2.6pp |
| Net Margin | 10.1% | — | 6.4% | — | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $4.86 | — | $2.92 | — | 66.4% |
| Free Cash Flow | $44M | — | $8M | — | 462.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $341M |
| Cost of Revenue | $273M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $226.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $306M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $341M |
| Cost of Revenue | $273M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $226.0K |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $306M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$48M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $859.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$447.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$28M |
| Other Financing Activities | -$40.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$28M |
| FREE CASH FLOW | $44M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $88M |
| Short-Term Investments | $26M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $190M |
| Other Current Assets | $205.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $360M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $441M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | -$14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $84M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | $344M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $22.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $356M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $356M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $441M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$77M |