| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $356M | — | $353M | — | 0.9% |
| Op. Income | $30M | — | $56M | — | -46.6% |
| Gross Margin | 18.1% | — | 24.1% | — | -6.0pp |
| Net Margin | 7.2% | — | 13.3% | — | -6.1pp |
| EPS (Diluted) | $3.63 | — | $6.67 | — | -45.6% |
| Free Cash Flow | $32M | — | $38M | — | -17.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $356M |
| Cost of Revenue | $291M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150.0K |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $214.0K |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $326M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $356M |
| Cost of Revenue | $291M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150.0K |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $214.0K |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $326M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $469.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | $793.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$44M |
| Other Financing Activities | $45.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $110M |
| Short-Term Investments | $34M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $144M |
| Other Current Assets | -$256.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $348M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $74M |
| TOTAL ASSETS | $422M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $546.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | $349M |
| Treasury Stock | -$13M |
| Accum. Other Comp. Income | $20.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $358M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $358M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $422M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$100M |