| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $479M | — | $478M | — | 0.1% |
| Op. Income | $97M | — | $91M | — | 6.3% |
| Gross Margin | 23.7% | — | 23.0% | — | 0.7pp |
| Net Margin | 13.3% | — | 13.1% | — | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $9.26 | — | $9.13 | — | 1.4% |
| Free Cash Flow | $40M | — | $59M | — | -32.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $479M |
| Cost of Revenue | $365M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $382M |
| OPERATING INCOME | $97M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $99M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $97M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $9 |
| EPS Diluted | $9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $479M |
| Cost of Revenue | $365M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $382M |
| OPERATING INCOME | $97M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $99M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $97M |
| EBITDA | $106M |
| EPS | $9 |
| EPS Diluted | $9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $64M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$399.0K |
| Other Non-Cash Items | -$790.0K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $62M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$56M |
| Other Financing Activities | $408.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$55M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | $745.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $101M |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $83M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $346M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | -$399.0K |
| Other Non-Current Assets | $399.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $70M |
| TOTAL ASSETS | $415M |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $71M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $352M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | $129.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $344M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $344M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $415M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$50M |