| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $421M | — | $305M | — | 38.1% |
| Op. Income | $54M | — | $36M | — | 49.8% |
| Gross Margin | 18.1% | — | 18.5% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 9.2% | — | 9.2% | — | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $5.65 | — | $4.09 | — | 38.1% |
| Free Cash Flow | $32M | — | -$2M | — | 1902.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $421M |
| Cost of Revenue | $344M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $367M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $421M |
| Cost of Revenue | $344M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $367M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $58M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $62M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | -$94M |
| Sales/Maturities of Investments | $75M |
| Other Investing Activities | $211.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$26M |
| Other Financing Activities | $41.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $117M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $65M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $304M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$3M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $150.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $71M |
| TOTAL ASSETS | $375M |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $77M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $7M |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $304M |
| Treasury Stock | -$19M |
| Accum. Other Comp. Income | $176.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $295M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $295M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $375M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$27M |