| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $6M | $5M | 0.6% | 14.0% |
| Op. Income | $292.0K | $337.0K | -$2M | -13.4% | 115.5% |
| Gross Margin | 31.7% | 33.1% | 18.5% | -1.3pp | 13.3pp |
| Net Margin | 3.9% | 3.8% | -39.5% | 0.1pp | 43.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.03 | $-0.25 | 0.0% | 112.0% |
| Free Cash Flow | -$148.0K | $634.0K | $371.0K | -123.3% | -139.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $125.0K |
| Selling & Marketing | $245.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $1.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $292.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $53.0K |
| Other Income/Expenses | -$52.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $240.0K |
| Income Tax Expense | $11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $229.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $229.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $229.0K |
| D&A | $377.0K |
| EBIT | $292.0K |
| EBITDA | $670.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $125.0K |
| Selling & Marketing | $245.0K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $1.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $292.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $53.0K |
| Other Income/Expenses | -$52.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $240.0K |
| Income Tax Expense | $11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $229.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $229.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $229.0K |
| D&A | $377.0K |
| EBIT | $292.0K |
| EBITDA | $670.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $229.0K |
| Depreciation & Amortization | $377.0K |
| Stock-Based Compensation | $6.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4.0K |
| Change in Working Capital | -$630.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$14.0K |
| Capital Expenditure | -$134.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $213.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$134.0K |
| Net Debt Issuance | -$342.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$337.0K |
| FREE CASH FLOW | -$148.0K |
| Net Change in Cash | -$485.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $434.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $913.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $38.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $108.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $352.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $989.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$28M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $4M |