| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | $119M | — | -11.1% | — |
| Op. Income | -$21M | -$40M | — | 48.6% | — |
| Gross Margin | 19.9% | 10.5% | — | 9.4pp | — |
| Net Margin | -24.7% | -40.4% | — | 15.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.00 | $-1.86 | — | 46.2% | — |
| Free Cash Flow | -$19M | $10M | — | -294.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $85M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $14M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $828.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$691.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$104.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$795.0K |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $149M |
| PP&E (Net) | $235M |
| Goodwill | $94M |
| Intangible Assets | $283M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $625M |
| TOTAL ASSETS | $775M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $390M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $485M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $33M |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107M |
| TOTAL LIABILITIES | $592M |
| Common Stock | $6M |
| Additional Paid-In Capital | $718M |
| Retained Earnings | -$543M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $457.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $182M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $182M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $775M |
| Total Debt | $441M |
| Net Debt | $427M |