| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | — | $29M | — | 15.2% |
| Op. Income | $1M | — | -$2M | — | 164.4% |
| Gross Margin | 31.7% | — | 25.5% | — | 6.2pp |
| Net Margin | 1.6% | — | -9.3% | — | 11.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.74 | — | $-0.55 | — | -34.5% |
| Free Cash Flow | -$86.0K | — | $2M | — | -104.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $534.0K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $706.0K |
| Other Income/Expenses | -$694.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $593.0K |
| Income Tax Expense | $50.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6M |
| NET INCOME | $543.0K |
| Net Income Deductions | -$6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $534.0K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $706.0K |
| Other Income/Expenses | -$694.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $593.0K |
| Income Tax Expense | $50.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6M |
| NET INCOME | $543.0K |
| Net Income Deductions | -$6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $543.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $153.0K |
| Deferred Income Tax | -$14.0K |
| Other Non-Cash Items | -$24.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$86.0K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $54.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $137.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | -$613.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $51.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $7M |