| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $29M | $34M | 0.1% | -14.0% |
| Op. Income | -$6M | -$7M | -$40M | 15.9% | 85.6% |
| Gross Margin | 65.8% | 63.1% | 54.1% | 2.8pp | 11.7pp |
| Net Margin | -45.4% | -50.7% | -148.1% | 5.3pp | 102.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.17 | $-1.33 | $-4.70 | 12.0% | 75.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$5M | -$6M | 37.9% | 39.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$593.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $676.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $473.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$331.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $142.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $57M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $159M |
| Intangible Assets | $86M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $269M |
| TOTAL ASSETS | $326M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $36.0K |
| Deferred Revenue | $37M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $222.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $177M |
| TOTAL LIABILITIES | $228M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $900M |
| Retained Earnings | -$807M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $326M |
| Total Debt | $173M |
| Net Debt | $144M |