| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65M | — | $66M | — | -1.1% |
| Op. Income | -$29M | — | -$29M | — | 0.5% |
| Gross Margin | 58.7% | — | 80.0% | — | -21.3pp |
| Net Margin | -78.7% | — | -50.5% | — | -28.2pp |
| EPS (Diluted) | $-4.99 | — | $-3.12 | — | -59.9% |
| Free Cash Flow | -$23M | — | -$20M | — | -13.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $32M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$83M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $60M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $247.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $61M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $56M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $121M |
| Intangible Assets | $93M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $224M |
| TOTAL ASSETS | $280M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $212M |
| Deferred Revenue NC | $667.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237M |
| TOTAL LIABILITIES | $272M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | -$237M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$63.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $280M |
| Total Debt | $215M |
| Net Debt | $171M |